Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłata reprograficzna. Interpretacja ogólna uprościłaby rozliczenia

08 lutego 2017 | Ekspert księgowego
źródło: materiały prasowe

Tomasz Michalik Interpretacja indywidualna, z której wynika, że opłata reprograficzna podlega VAT, chroni podatnika. Jeżeli dotyczy jego prawa do odliczenia VAT, to mimo odmiennego rozstrzygnięcia TSUE, nie musi on robić korekty – mówi Agnieszce Łukasiewicz doradca podatkowy, partner w MDDP i jeden z pełnomocników w sprawie.

Rz: 18 stycznia 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął kolejną polską sprawę, C-37/16 SAWP, dotyczącą opodatkowania VAT opłat reprograficznych. Dlaczego to ważna sprawa?

Tomasz Michalik: Z wielu powodów. Na poziomie generalnym dlatego, że Trybunał przypomniał, iż nie każdy przypadek, w którym jeden podatnik płaci innemu podatnikowi jakąś opłatę, podlega opodatkowaniu VAT.

To wydaje się oczywiste...

To jest oczywiste, jednak nie jest to pierwszy przypadek, w którym fiskus uznał, że skoro ma miejsce płatność między podatnikami, to najprawdopodobniej jest też świadczenie, które powinno podlegać opodatkowaniu. Jednak Trybunał przypomniał, że kolejność jest odwrotna – najpierw należy ustalić czy istnieje jakiekolwiek świadczenie, które spełnia kryteria uznania go za świadczenie usług.

Jakie to kryteria?

Zostały one określone w bogatym orzecznictwie TSUE. Podstawowe kryteria są dość oczywiste. Musimy mieć konkretnego, zindywidualizowanego beneficjenta świadczenia. Jeżeli nie ma takiego podmiotu – nie ma usługi. W tym przypadku nie ulega wątpliwości, że podmiot zobowiązany do uiszczenia opłaty nie otrzymuje z tego tytułu żadnej korzyści, żadnego uprawnienia, którego by bez jej uiszczenia nie miał. Poza tym, podatnik musi dokonać konkretnego indywidualnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament