Dokument nie wprowadzał w błąd konsumenta
Faktura VAT stanowi jedynie potwierdzenie dokonania transakcji. Dlatego też, że jest wystawiana już po jej dokonaniu i nie wpływa na decyzję nabywcy produktu.
Spór dotyczył kary za wprowadzenie do obrotu źle oznakowanej żywności. Kłopoty spółki miały związek z kontrolą jakości handlowej świeżych owoców i warzyw. Kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości w zakresie jakości handlowej i oznakowania partii włoszczyzny oferowanej do sprzedaży w opakowaniach typu „tacka".
Inspektorzy uznali, że w dokumencie dotyczącym towaru tj. fakturze VAT umieszczono dane firmy, co wprowadzało w błąd w zakresie metod produkcji wprowadzanej do obrotu żywności. Umieszczenie w dokumencie towarzyszącym produktowi nie ekologicznemu nazwy spółki, niezależnie od tego, czy oznacza ona jedynie nazwę producenta, mogło sugerować nabywcy, że wyrób oznakowany w ten sposób jest wyprodukowany metodami właściwymi dla produkcji ekologicznej.
W konsekwencji wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych wymierzył spółce 500 zł kary.
Choć kwota nie była wygórowana ukarana spółka nie zamierzała zapłaci. Złożyła odwołanie od decyzji. Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych utrzymał jednak w mocy zakwestionowane rozstrzygnięcie.
Niedozwolone znakowanie
Wyjaśnił, że faktura VAT jest dokumentem handlowym, który wprost odnosi się do oznakowania produktu. Termin „eko" nie powinien występować w żadnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta