Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokument nie wprowadzał w błąd konsumenta

08 lutego 2017 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Faktura VAT stanowi jedynie potwierdzenie dokonania transakcji. Dlatego też, że jest wystawiana już po jej dokonaniu i nie wpływa na decyzję nabywcy produktu.

Spór dotyczył kary za wprowadzenie do obrotu źle oznakowanej żywności. Kłopoty spółki miały związek z kontrolą jakości handlowej świeżych owoców i warzyw. Kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości w zakresie jakości handlowej i oznakowania partii włoszczyzny oferowanej do sprzedaży w opakowaniach typu „tacka".

Inspektorzy uznali, że w dokumencie dotyczącym towaru tj. fakturze VAT umieszczono dane firmy, co wprowadzało w błąd w zakresie metod produkcji wprowadzanej do obrotu żywności. Umieszczenie w dokumencie towarzyszącym produktowi nie ekologicznemu nazwy spółki, niezależnie od tego, czy oznacza ona jedynie nazwę producenta, mogło sugerować nabywcy, że wyrób oznakowany w ten sposób jest wyprodukowany metodami właściwymi dla produkcji ekologicznej.

W konsekwencji wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych wymierzył spółce 500 zł kary.

Choć kwota nie była wygórowana ukarana spółka nie zamierzała zapłaci. Złożyła odwołanie od decyzji. Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych utrzymał jednak w mocy zakwestionowane rozstrzygnięcie.

Niedozwolone znakowanie

Wyjaśnił, że faktura VAT jest dokumentem handlowym, który wprost odnosi się do oznakowania produktu. Termin „eko" nie powinien występować w żadnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament