Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wliczyć dzieci do rodzinnego PIT

08 lutego 2017 | Rzecz o polityce | Marek Kośny
Inna jest sytuacja finansowa bezdzietnych małżeństw i tych które mają dzieci. System podatkowy powinien to uwzględniać.
źródło: 123RF
Inna jest sytuacja finansowa bezdzietnych małżeństw i tych które mają dzieci. System podatkowy powinien to uwzględniać.

Podatków nie wolno odrywać od sytuacji ekonomicznej płacącego

Ogłoszone w ostatnim czasie wycofanie się rządu z projektu tzw. podatku jednolitego nie wydaje się oznaczać, że temat zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych został definitywnie zamknięty: wcześniejsze zapowiedzi sugerują, że został on jedynie odłożony w czasie. Ten dodatkowy czas może stanowić okazję do dokładniejszej analizy pewnych aspektów opodatkowania dochodu, które – jak na przykład wspólne opodatkowanie dla małżonków – pojawiły się już wprawdzie w publicznej dyskusji, ale którym nie poświęcono jednak wiele uwagi.

Przekazywane mediom informacje wydają się dosyć jednoznacznie sugerować, że jedną z kluczowych zmian ma być istotne zwiększenie progresji podatkowej. Problematyka progresji podatkowej oraz jej ewentualnego uzasadnienia jest bardzo szeroko dyskutowana – zarówno na gruncie teoretycznym, jak i w kontekście konkretnych rozwiązań praktycznych.

Konsekwencje progresji

Ze względu na to, że problem ten jest zwykle rozważany w kontekście sprawiedliwości społecznej oraz efektywności, można się łatwo domyślić, że zajmowane stanowiska bywają bardzo skrajne – przebiegają one od podatku „pogłównego" do oczekiwania bardzo silnej progresji. W kontekście tych skrajnych rozwiązań obecne rozwiązania w Polsce wydają się bardzo umiarkowane. Podatek dochodowy w Polsce cechuje się wprawdzie progresją, jednak jeśli analizę rozszerzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament