Wliczyć dzieci do rodzinnego PIT
Podatków nie wolno odrywać od sytuacji ekonomicznej płacącego
Ogłoszone w ostatnim czasie wycofanie się rządu z projektu tzw. podatku jednolitego nie wydaje się oznaczać, że temat zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych został definitywnie zamknięty: wcześniejsze zapowiedzi sugerują, że został on jedynie odłożony w czasie. Ten dodatkowy czas może stanowić okazję do dokładniejszej analizy pewnych aspektów opodatkowania dochodu, które – jak na przykład wspólne opodatkowanie dla małżonków – pojawiły się już wprawdzie w publicznej dyskusji, ale którym nie poświęcono jednak wiele uwagi.
Przekazywane mediom informacje wydają się dosyć jednoznacznie sugerować, że jedną z kluczowych zmian ma być istotne zwiększenie progresji podatkowej. Problematyka progresji podatkowej oraz jej ewentualnego uzasadnienia jest bardzo szeroko dyskutowana – zarówno na gruncie teoretycznym, jak i w kontekście konkretnych rozwiązań praktycznych.
Konsekwencje progresji
Ze względu na to, że problem ten jest zwykle rozważany w kontekście sprawiedliwości społecznej oraz efektywności, można się łatwo domyślić, że zajmowane stanowiska bywają bardzo skrajne – przebiegają one od podatku „pogłównego" do oczekiwania bardzo silnej progresji. W kontekście tych skrajnych rozwiązań obecne rozwiązania w Polsce wydają się bardzo umiarkowane. Podatek dochodowy w Polsce cechuje się wprawdzie progresją, jednak jeśli analizę rozszerzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta