Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metatagi mogą naruszać uczciwą konkurencję

31 marca 2017 | Prawo w biznesie | Dorota Gajos-Kaniewska

SIEĆ | Przedsiębiorca, który używa w kodzie źródłowym swojej strony internetowej oznaczeń innej firmy bez jej zgody, może odpowiadać za czyn nieuczciwej konkurencji. Także wtedy, gdy oba przedsiębiorstwa zasadniczo różnią się rodzajem działalności.

Tak uznały białostockie sądy w ciekawej sprawie z powództwa pewnej firmy windykacyjnej z Warszawy przeciwko Mariuszowi L., który prowadzi działalność w zakresie doradztwa prawnego.

Windykacja bez tajemnic

Mariusz L. jest właścicielem kilku witryn internetowych, na których doradza internautom co robić, gdy dostaną wezwanie do zapłaty długu czy sądowy nakaz zapłaty. Wielu dłużników decyduje się skorzystać z odpłatnej pomocy prawnej kancelarii Mariusza L. Porady w formie odpowiedzi na pytania są udzielane „od ręki" i cieszą się sporym zainteresowaniem. Mariusz L. odnosi się w nich do konkretnych okoliczności i konkretnych firm windykacyjnych wymienionych z nazwy.

Jedna z takich firm – nazwijmy ją XYZ Sp. z o.o. – zorientowawszy się, że spadła jej ściągalność długów, ustaliła iż mogą stać za tym porady Mariusza L. Ujawniał on w nich nazwę spółki i informacje o jej powiązaniach z kontrahentami, wskazując jednocześnie na rodzaj tych powiązań. Precyzował, czy między stronami doszło do cesji wierzytelności, czy też do prowadzenia przez spółkę XYZ czynności windykacyjnych na zlecenie oznaczonych klientów. W ten sposób ujawniał część tajemnicy przedsiębiorstwa: listę jego klientów.

Spółka XYZ wezwała Mariusza L. do zaprzestania takich działań, a także do zaniechania nieuczciwej reklamy, która...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10714

Wydanie: 10714

Spis treści
Zamów abonament