Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy mam prawo do skargi

31 marca 2017 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz

- Jestem akcjonariuszem w spółce akcyjnej. Wczoraj otrzymałem postanowienie referendarza sądowego o odmowie dopuszczenia mnie do udziału w sprawie. Chodziło o zarejestrowanie zmian danych podmiotu. Czy mogę zaskarżyć to orzeczenie, czyli czy przysługuje skarga na orzeczenie referendarza sądowego o odmowie dopuszczenia akcjonariusza do wzięcia udziału w sprawie? – pyta pan Stefan.

Treść art. 471 Kodeksu postepowania cywilnego jednoznacznie wskazuje, że referendarz sądowy w zakresie wykonywanych czynności ma kompetencje sądu. Art. 5091 § 2 k.p.c. stanowi natomiast, że referendarz sądowy wykonuje czynności w postępowaniu rejestrowym z wyłączeniem prowadzenia rozprawy. W doktrynie przyjmuje się, że w toku postępowania rejestrowego referendarze sądowi mogą wykonywać wszelkie czynności m. in. wydawać postanowienia co do istoty sprawy, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10714

Wydanie: 10714

Spis treści
Zamów abonament