Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kuratorzy decydują o kosztach reformy

31 marca 2017 | Prawo | Maria Weber

Uwagi kuratorów oświaty do uchwał o sieci szkół często generują wydatki. A gminy, by nie naruszyć prawa, muszą mieć ich pozytywną opinię.

To kurator oświaty nadzoruje sieci szkół. Dla samorządów oznacza to, że arbitralnie ingeruje w decyzje gmin, narzucając jej rozwiązania przekraczające ich możliwości budżetowe. Z danych MEN wynika, że do 23 marca miał uwagi do 38 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do reformy – gminy na ich podjęcie mają czas do 31 marca. Istotnie wpływa na sposób wykonania zadania własnego, jakim jest prowadzenie szkół, ale bez dodatkowego finansowania.

Pod nadzorem

– Teoretycznie oświata to zadanie własne samorządów, ale standardy ich wykonywania rząd przekazał kuratorom oświatowym. Jeśli samorząd wytoczy sprawę kuratorowi, sędziom trudno będzie ją rozstrzygać, bo brakuje kryteriów do orzekania – mówi prof. dr hab. Elżbieta Kornberger-Sokołowska, członek Rady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10714

Wydanie: 10714

Spis treści
Zamów abonament