Naukowy prima aprilis
Specjaliści z różnych dyscyplin błąkają się po badawczych manowcach.
„Nature", „New Scientist", „Science", „Antiquity", PNAS – „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America" – to prestiżowe pisma naukowe, słynące z rzetelności i wysokiego merytorycznego poziomu zamieszczanych tam artykułów. Do tego grona należy też „Annals of Improbable Research", lecz à rebours.
W sferze nauki, 1 kwietnia, czyli w prima aprilis (przypada jutro), nie warto silić się na blagierskie popisy, wystarczy sięgnąć do dwumiesięcznika, aby przekonać się, że rzeczywistość przewyższa inwencję dowcipkujących.
„Annals of Improbable Research" publikuje noty o badaniach, za które co roku we wrześniu przyznawane są IgNoble (prawdziwe Noble – w październiku). Czytelnicy tego tytułu dowiadują się o portkach wkładanych szczurom w celu badania ich płodności; o sprawdzaniu eksperymentalnym, jak często kłamią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta