Co oznacza choroba strony w procesie
- Jestem powódką w sprawie gospodarczej. Mój przeciwnik procesowy, na pierwszej rozprawie oświadczył, że z uwagi na przewlekłą chorobę nie będzie mógł uczestniczyć w kolejnych rozprawach. Sędzia - przewodniczący stwierdził więc, że w tej sytuacji, powinien ustanowić pełnomocnika. Pozwany oświadczył jednak, że na adwokata z wyboru go nie stać, a do takiego wyznaczonego z urzędu, nie miałby zaufania. Czy w opisanym przypadku zatem kolejna rozprawa zostanie odroczona? Moje pytanie brzmi więc: czy rozprawa ulega odroczeniu z powodu nieobecności strony wywołanej jej chorobą, gdy strona pomimo długotrwałej choroby uniemożliwiającej jej osobisty udział w rozprawie i zwróceniu jej uwagi przez przewodniczącego na celowość ustanowienia pełnomocnika, nie ustanowiła reprezentanta – pyta pani Izabela.
Zacznijmy od tego, że w razie uzasadnionej potrzeby przewodniczący może udzielić stronom niezbędnych pouczeń, a stosownie do okoliczności zwraca uwagę na celowość ustanowienia pełnomocnika procesowego. Powyższe wynika z art. 212 § 2 k.p.c.
Natomiast, w świetle art. 214 § 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta