Inwestorzy cenią ten region
Poza przemysłem wydobywczym mocną stroną Dolnego Śląska są również przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej oraz AGD i RTV.
Dolnośląskie kojarzy się z górnictwem i przetwórstwem rud miedzi, węgla brunatnego czy wydobyciem surowców skalnych i mineralnych. Ale nie tylko, w regionie działają firmy zajmujące się produkcją części samochodowych, sprzętów AGD i RTV, farmaceutyczne czy produkujące komputery, wyroby elektroniczne i optyczne. Liczba nowych przedsiębiorstw rośnie. Na terenie Dolnego Śląska działają cztery Specjalne Strefy Ekonomiczne: Kamiennogórska, Legnicka, Tarnobrzeska i Wałbrzyska, gdzie inwestorzy mogą uzyskać ulgę w podatku dochodowym sięgającą 25–45 proc., w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Dolnośląskie to także wysoko rozwinięte rolnictwo, w tym szczególnie produkcja roślinna stanowiąca fundament rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego.
Atutem regionu jest bardzo korzystne położenie geopolityczne z uwagi na sąsiedztwo Niemiec i Republiki Czeskiej, a także atrakcyjne położenie względem rynków zbytu tworzonych przez aglomerację praską, berlińską i warszawską.
Dolnośląskie to także ogromne walory turystyczne – liczne zabytki, wśród których na wyróżnienie zasługują: Hala Stulecia we Wrocławiu oraz Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze. A także walory przyrodnicze – Sudety, Przedgórze Sudeckie, co wpływa na rozwój branży turystycznej i gastronomicznej w regionie.
Główny potencjał dla tworzenia kapitału ludzkiego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta