Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestorzy cenią ten region

31 marca 2017 | Życie Dolnego Śląska | Anna Ogonowska-Rejer
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Poza przemysłem wydobywczym mocną stroną Dolnego Śląska są również przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej oraz AGD i RTV.

Dolnośląskie kojarzy się z górnictwem i przetwórstwem rud miedzi, węgla brunatnego czy wydobyciem surowców skalnych i mineralnych. Ale nie tylko, w regionie działają firmy zajmujące się produkcją części samochodowych, sprzętów AGD i RTV, farmaceutyczne czy produkujące komputery, wyroby elektroniczne i optyczne. Liczba nowych przedsiębiorstw rośnie. Na terenie Dolnego Śląska działają cztery Specjalne Strefy Ekonomiczne: Kamiennogórska, Legnicka, Tarnobrzeska i Wałbrzyska, gdzie inwestorzy mogą uzyskać ulgę w podatku dochodowym sięgającą 25–45 proc., w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Dolnośląskie to także wysoko rozwinięte rolnictwo, w tym szczególnie produkcja roślinna stanowiąca fundament rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego.

Atutem regionu jest bardzo korzystne położenie geopolityczne z uwagi na sąsiedztwo Niemiec i Republiki Czeskiej, a także atrakcyjne położenie względem rynków zbytu tworzonych przez aglomerację praską, berlińską i warszawską.

Dolnośląskie to także ogromne walory turystyczne – liczne zabytki, wśród których na wyróżnienie zasługują: Hala Stulecia we Wrocławiu oraz Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze. A także walory przyrodnicze – Sudety, Przedgórze Sudeckie, co wpływa na rozwój branży turystycznej i gastronomicznej w regionie.

Główny potencjał dla tworzenia kapitału ludzkiego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10714

Wydanie: 10714

Spis treści
Zamów abonament