Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

500+ po roku: więcej plusów

31 marca 2017 | Ekonomia
Jednym z efektów 500+ jest wzrost dochodów gospodarstw domowych
źródło: Rzeczpospolita
Jednym z efektów 500+ jest wzrost dochodów gospodarstw domowych

Wbrew obawom sceptyków kosztowny program wsparcia rodzin nie zrujnował (na razie) budżetu państwa, za to rzeczywiście rodzi się więcej dzieci.

Anna cieślak-Wróblewska

W najbliższa sobotę program Rodzina 500+, czyli największy dotychczas program finansowego wsparcia rodzin z dziećmi, obchodzić będzie swoje pierwsze urodziny. I choć skuteczność polityki rodzinnej państwa można ocenić po dłuższym okresie, to po roku można już mówić o pewnych efektach.

Więcej dzieci

Może to jeszcze nie baby boom, ale w ostatnich miesiącach rzeczywiście rodzi się wyraźnie więcej dzieci. Z danych GUS wynika, że w listopadzie i grudniu 2016 r. oraz styczniu 2017 r. na świat przybyło aż o 13–15 proc. dzieci więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny i pracy, zauważa, że wzrost liczby urodzeń w ostatnich miesiącach to efekt rządowego programu, bo pod koniec 2015 r. jego uruchomienie było już pewne. – Oczywiście na decyzje Polaków o posiadaniu potomstwa wpływa wiele czynników, w tym sytuacja na rynku pracy, a ta się poprawia, ale gwarancja finansowej pomocy od państwa także wspiera takie decyzje – przekonywał Marczuk w rozmowie z „Rzeczpospolitą".

Wzrost liczby narodzin przekroczył nawet oczekiwania samego Ministerstwa Rodziny. Według jego szacunków w 2016 r. urodzić się miało o 7,3 tys. dzieci więcej niż w 2015 r., tymczasem urodziło o 16,1 tys. więcej. Kontynuacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10714

Wydanie: 10714

Spis treści
Zamów abonament