Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie mogą być skutki sprzeciwu od nakazu zapłaty

31 marca 2017 | Dobra Firma

Elektroniczne postępowanie upominawcze miało usprawnić załatwianie spraw cywilnych i obniżyć koszty funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Od 1 stycznia 2010 roku na mocy przepisów ustawy z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych (Dz. U. nr 26, poz. 156 ze zm.) funkcjonuje elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU).

1 lutego 2017 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt zmiany art. 50536 kodeksu postępowania cywilnego, który zakłada jego nowelizację w zakresie, w jakim dotyczy ono skutków wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Propozycja zakłada, że w razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu przez jednego z pozwanych nakaz zapłaty utraci moc tylko w stosunku do tego z pozwanych, który skutecznie to uczynił. Jeżeli natomiast sprzeciw wniesiony zostanie jedynie co do części rozstrzygnięcia, nakaz zapłaty utraci moc jedynie w stosunku do tej części. Jeżeli zmiana wejdzie w życie, elektroniczne postępowanie upominawcze upodobni się w zakresie skutków wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty do tradycyjnego postępowania upominawczego. Art. 505 k.p.c. przewiduje bowiem możliwość utraty mocy nakazu zapłaty zarówno w całości, jak i w części zaskarżonej sprzeciwem, ale także w stosunku do jednego ze współpozwanych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10714

Wydanie: 10714

Spis treści
Zamów abonament