Jakie mogą być skutki sprzeciwu od nakazu zapłaty
Elektroniczne postępowanie upominawcze miało usprawnić załatwianie spraw cywilnych i obniżyć koszty funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Od 1 stycznia 2010 roku na mocy przepisów ustawy z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych (Dz. U. nr 26, poz. 156 ze zm.) funkcjonuje elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU).
1 lutego 2017 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt zmiany art. 50536 kodeksu postępowania cywilnego, który zakłada jego nowelizację w zakresie, w jakim dotyczy ono skutków wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Propozycja zakłada, że w razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu przez jednego z pozwanych nakaz zapłaty utraci moc tylko w stosunku do tego z pozwanych, który skutecznie to uczynił. Jeżeli natomiast sprzeciw wniesiony zostanie jedynie co do części rozstrzygnięcia, nakaz zapłaty utraci moc jedynie w stosunku do tej części. Jeżeli zmiana wejdzie w życie, elektroniczne postępowanie upominawcze upodobni się w zakresie skutków wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty do tradycyjnego postępowania upominawczego. Art. 505 k.p.c. przewiduje bowiem możliwość utraty mocy nakazu zapłaty zarówno w całości, jak i w części zaskarżonej sprzeciwem, ale także w stosunku do jednego ze współpozwanych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta