Ograniczenie prawa wglądu, czyli jak chronić tajemnice przedsiębiorstwa
Urząd antymonopolowy opracował dla firm dokument, w którym wyjaśnia, w jaki sposób złożyć wniosek o zabezpieczenie istotnych informacji, tak aby nie zostały one ujawnione w trakcie postępowania.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opracował dokument przedstawiający sytuacje, w których przedsiębiorca może złożyć wniosek o ograniczenie prawa wglądu w dokumenty zawierające istotne dla niego informacje oraz określający warunki, jakie musi spełnić taki wniosek.
Zgodnie z prawem, strony postępowania mają dostęp do akt spraw prowadzonych przez urząd antymonopolowy. A może chodzić o sprawy, w których uczestniczy nawet kilku przedsiębiorców. Mogą one wynikać z postępowań w sprawach związanych z naruszeniem uczciwej konkurencji, np. zawierania nielegalnych porozumień albo naruszania zbiorowych interesów konsumentów.
Jednak prawo dostępu nie ma charakteru bezwzględnego. Warto o tym pamiętać, gdy firmie przyjdzie przekazać urzędowi dokumenty opisujące jej działalność. Ustawa antymonopolowa przewiduje bowiem możliwość ograniczenia stronie prawa wglądu do informacji o szczególnym charakterze, np. stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.
Dostrzegając tę możliwość, UOKiK opracował instrukcje dotyczące sposobu składania wniosków o ograniczenie prawa wglądu w postępowaniach w sprawach: praktyk ograniczających konkurencję, naruszających zbiorowe interesy konsumenckie, o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone oraz nakładania kar pieniężnych. Dokument, dostępny na stronie internetowej urzędu, uwzględnia orzecznictwo sądowe i został przygotowany z myślą o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta