Termin do ustalenia opłaty adiacenckiej
Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Wydanie wadliwej decyzji ustalającej wysokość tej opłaty i następnie jej wyeliminowanie w całości z obrotu prawnego nie przerywa biegu tego terminu, co oznacza, że ponowna decyzja w sprawie opłaty może być wydana tylko, jeśli nie upłynął jeszcze ww. 3-letni termin.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 17 stycznia 2017 r., II SA/Bk 779/16.
Decyzją burmistrza miasta z sierpnia 2013 r. zatwierdzono podział nieruchomości stanowiącej własność J.J., która to decyzja stała się ostateczna we wrześniu 2013 r. W tym czasie obowiązywała uchwała rady miasta w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku jej podziału, określająca wysokość stawki na poziomie 20 proc. różnicy miedzy wartością nieruchomości przed i po podziale. Decyzją wydaną w grudniu 2015 r. burmistrz miasta ustalił opłatę adiacencką z tytułu podziału nieruchomości. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło tę decyzję w styczniu 2016 r i przekazało sprawę organowi I instancji do ponownego rozpoznania. Ponowna decyzja burmistrza miasta w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej wydana została w sierpniu 2016 r. Również i ta decyzja została zaskarżona. J.J. kwestionował m.in. sposób ustalenia kwoty o jaką wzrosła wartość nieruchomości po podziale. SKO wydało w październiku 2016 r. decyzję, którą utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. J.J. wniósł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta