Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyzwyczailiśmy się do technologii i nabraliśmy biegłości w jej używaniu

01 lipca 2020 | Raporty RZ
autor zdjęcia: Dariusz Dudek
źródło: Fotorzepa

ROZMOWA | Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, dyrektor Centrum Mikser Inteligentnych Technologii, Wydział Zarządzania UŁ

 

Zakupy online, zdalna praca, e-learning, platformy streamingowe, bankowość elektroniczna... Wszystko to było już przed pandemią, ale w ostatnich miesiącach transformacja cyfrowa mocno przyspieszyła.

Ten rok miał być rokiem współpracy człowieka z technologią, pogłębiania możliwości dotychczasowych rozwiązań opartych na technologiach cyfrowych oraz podnoszenia poziomu ich społecznej akceptacji. Nikt nie zakładał, że jednym z impulsów dla tego procesu stanie się pandemia koronawirusa, która niejako zmusi większość z nas do codziennego korzystania z technologii. Widać to w danych statycznych dotyczących platform do wideokonferencji, komunikatorów, aplikacji czy obrotów w sektorze e-commerce. Trudno zatem nie mówić o przyspieszeniu zjawisk związanych z transformacją cyfrową.

Ale to jedynie uproszczony model naszej rzeczywistości. Powinniśmy spojrzeć na ten proces głębiej. Przez ostatnie miesiące przyzwyczailiśmy się do technologii i staliśmy się bardziej biegli w jej użytkowaniu. W efekcie nie tylko rozmawiamy o nowych modelach biznesowych, nowych nawykach i wzorcach konsumenckich, nowych sposobach pracy – bardziej hybrydowych i związanych z technologią – ale też zaczynamy ich coraz bardziej doświadczać.

Niewątpliwie czerpiemy z tego korzyści. A na jakie zagrożenia zwróciłaby pani uwagę?

Jestem zwolennikiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament