Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rany trudne do zaleczenia

01 lipca 2020 | Sport | Krzysztof Rawa
Larry Nassar (za stołem w środku) w trakcie jednego z procesów, w których o jego przestępstwach opowiedziało ponad 150 zawodniczek
autor zdjęcia: JEFF KOWALSKY
źródło: AFP
Larry Nassar (za stołem w środku) w trakcie jednego z procesów, w których o jego przestępstwach opowiedziało ponad 150 zawodniczek

Dokumentalny film „Athlete A", o wykorzystywaniu seksualnym gimnastyczek USA przez lekarza kadry Larry'ego Nassara, przypomina, jak bolesny to problem.

„Athlete A", czyli „Zawodniczka A", to określenie, jakim w dokumentach USA Gymnastics (amerykańskiej federacji gimnastycznej) posługiwano się, pisząc o Maggie Nichols, która wiosną 2015 roku pierwsza zgłosiła swojej trenerce przypadek molestowania seksualnego przez Nassara.

Dostępny na Netfliksie film pokazuje jej historię, ale dokument autorstwa Bonni Cohen i Jona Shenka jest głównie zapisem śledztwa dziennikarzy gazety „IndyStar" prowadzącego do ujawnienia głównego przestępcy oraz nieakceptowalnej postawy działaczy USA Gymnastics.

Patologię pokazują rozmowy z policją, prokuratorami i, przede wszystkim, wywiady ze skrzywdzonymi kobietami, które zdecydowały się zeznawać, by powstrzymać działalność Nassara.

Film dokumentuje wynaturzone praktyki lekarza, wykorzystującego dziecięce zaufanie, nieświadomość, ambicję, a także ufność rodziców. Poznajemy różne aspekty zmian w gimnastyce sportowej w latach 80. i 90., które sprawiły, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament