Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faktoring w księgach

01 lipca 2020 | Rachunkowość | Adrian Iwanowicz

Wiele firm, szczególnie obecnie, musi zabezpieczyć się przed trudnościami finansowymi swoich kontrahentów. Faktoring jest jednym z tych sposobów, który pozwala na utrzymanie płynności finansowej i nie martwienie się, że partner biznesowy stanie się niewypłacalny.

Faktoring jest usługą finansową polegającą na cesji wierzytelności przedsiębiorstwa (faktoranta) od klientów (odbiorców) przez instytucję finansową (faktora). Faktoring jest rodzajem usług finansowych mających dwa aspekty – aspekt finansowy i aspekt ubezpieczeniowy. Aspekt finansowy przejawia się poprzez możliwość szybszego dysponowania środkami pieniężnymi – faktorant zazwyczaj otrzymuje od faktora środki pieniężne szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku transakcji niepodlegającej umowie faktoringu. Aspekt ubezpieczeniowy związany jest z mitygacją ryzyka kredytowego w wyniku procedur związanych z oceną sytuacji finansowej odbiorców przez faktora. Dla każdego przedsiębiorcy zawierającego umowę faktoringu każdy z tych aspektów może być ważny w różnym stopniu. Skutkiem tego jest funkcjonowanie na rynku finansowym różnych rodzajów i standardów umów faktoringowych.

Rodzaje

W przypadku, gdy faktorant chce przerzucić większość ryzyka związanego z brakiem spłaty należności przez odbiorców oraz oceną wypłacalności nowych klientów na faktora, najczęściej skorzysta z usługi faktoringu pełnego (zwanego też zupełnym, właściwym, bez regresu). Usługa ta polega na przeniesieniu całego ryzyka związanego z brakiem spłaty należności przez odbiorcę na faktora. W tym przypadku faktorant w momencie przejęcia wierzytelności nie musi się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament