Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie może być tak, że jeden płaci, a drugi nie

01 lipca 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

W celu ustalenia przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu dobrowolnego umorzenia udziałów należy brać pod uwagę nie cenę, ale wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału.

W czerwcu 2016 r. fiskus wydał interpretację dotyczącą PIT. A chodziło o to czy przychodem wspólnika ze zbycia udziałów będzie cena nominalna zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników, czy też możliwe będzie zastosowanie w tym przypadku art. 19 ustawy o PIT i dokonanie szacowania przez organ podatkowy wartości umarzanych udziałów?

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały nabył za wkład pieniężny. Obecnie spółka zamierza dokonać umorzenia udziałów, po cenie nominalnej. Udziałowiec wyjaśnił, że wyraża na to zgodę, ale zaznaczył, że z uwagi na sytuację finansową spółki, umorzenie dobrowolne odbywać się będzie poprzez obniżenie kapitału zakładowego. Wartość rynkowa udziałów jest trudna do określenia. Sam był przekonany, że w przypadku zbywania udziałów spółce w celu umorzenia, nie należy stosować art. 19 ustawy o PIT.

Przeciwnego zdania był jednak fiskus. Jego zdaniem w opisanej sytuacji art. 19 ustawy o PIT, który odnosi się do przychodów z tytułu zbycia udziałów oraz papierów wartościowych jak najbardziej będzie miał zastosowanie. W tym przypadku odpowiednie stosowanie przepisów polegać będzie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament