Nie może być tak, że jeden płaci, a drugi nie
W celu ustalenia przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu dobrowolnego umorzenia udziałów należy brać pod uwagę nie cenę, ale wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału.
W czerwcu 2016 r. fiskus wydał interpretację dotyczącą PIT. A chodziło o to czy przychodem wspólnika ze zbycia udziałów będzie cena nominalna zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników, czy też możliwe będzie zastosowanie w tym przypadku art. 19 ustawy o PIT i dokonanie szacowania przez organ podatkowy wartości umarzanych udziałów?
We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały nabył za wkład pieniężny. Obecnie spółka zamierza dokonać umorzenia udziałów, po cenie nominalnej. Udziałowiec wyjaśnił, że wyraża na to zgodę, ale zaznaczył, że z uwagi na sytuację finansową spółki, umorzenie dobrowolne odbywać się będzie poprzez obniżenie kapitału zakładowego. Wartość rynkowa udziałów jest trudna do określenia. Sam był przekonany, że w przypadku zbywania udziałów spółce w celu umorzenia, nie należy stosować art. 19 ustawy o PIT.
Przeciwnego zdania był jednak fiskus. Jego zdaniem w opisanej sytuacji art. 19 ustawy o PIT, który odnosi się do przychodów z tytułu zbycia udziałów oraz papierów wartościowych jak najbardziej będzie miał zastosowanie. W tym przypadku odpowiednie stosowanie przepisów polegać będzie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta