Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie może być tak, że jeden płaci, a drugi nie

01 lipca 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

W celu ustalenia przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu dobrowolnego umorzenia udziałów należy brać pod uwagę nie cenę, ale wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału.

W czerwcu 2016 r. fiskus wydał interpretację dotyczącą PIT. A chodziło o to czy przychodem wspólnika ze zbycia udziałów będzie cena nominalna zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników, czy też możliwe będzie zastosowanie w tym przypadku art. 19 ustawy o PIT i dokonanie szacowania przez organ podatkowy wartości umarzanych udziałów?

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały nabył za wkład pieniężny. Obecnie spółka zamierza dokonać umorzenia udziałów, po cenie nominalnej. Udziałowiec wyjaśnił, że wyraża na to zgodę, ale zaznaczył, że z uwagi na sytuację finansową spółki, umorzenie dobrowolne odbywać się będzie poprzez obniżenie kapitału zakładowego. Wartość rynkowa udziałów jest trudna do określenia. Sam był przekonany, że w przypadku zbywania udziałów spółce w celu umorzenia, nie należy stosować art. 19 ustawy o PIT.

Przeciwnego zdania był jednak fiskus. Jego zdaniem w opisanej sytuacji art. 19 ustawy o PIT, który odnosi się do przychodów z tytułu zbycia udziałów oraz papierów wartościowych jak najbardziej będzie miał zastosowanie. W tym przypadku odpowiednie stosowanie przepisów polegać będzie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament