Wkrótce rozszerzenie konfiskaty mienia
Jeszcze w tym roku nastąpią zmiany poszerzające możliwość konfiskaty mienia mającego pochodzić z przestępstwa. Konieczność ich wprowadzenia wynika z obowiązku dostosowania prawa polskiego do regulacji UE.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1805 z 14 listopada 2018 r. w sprawie wzajemnego uznawania nakazów zabezpieczenia i nakazów konfiskaty (dalej: rozporządzenie) Polska jest zobowiązana implementować do 19 grudnia 2020 r.
W 2017 r. ustawodawca rozszerzył przesłanki orzekania przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa lub służącego do jego popełnienia, a także zabezpieczenia możliwości jego orzeczenia.
Wzmocnienie współpracy
Celem rozporządzenia jest wdrożenie przepisów nakazujących szybkie uznanie i wykonanie na ich terytorium nakazów zabezpieczenia (tj. odpowiedników postanowień o zabezpieczeniu, które mogą zostać orzeczone przez sąd i prokuratora w postępowaniu przygotowawczym) i nakazów konfiskaty (tj. odpowiedników orzeczeń o przepadku, które analogicznie jak w Kodeksie karnym, mogą zostać orzeczone przez sąd) wydanych przez inne państwo członkowskie, na podstawie stosownych zaświadczeń.
Wykonanie nakazu zabezpieczenia lub nakazu konfiskaty podlega prawu państwa wykonującego, a organy tego państwa są jedynymi uprawnionymi do decydowania o procedurze wykonania nakazu oraz wszelkich związanych z tym środkach.
Rozporządzenie nie wprowadza wiążących dla państw przepisów proceduralnych w zakresie wykonania nakazu konfiskaty lub nakazu zabezpieczenia. Jednak dla usprawnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta