Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wkrótce rozszerzenie konfiskaty mienia

01 lipca 2020 | Rachunkowość | Karina Aust-Niewiadomska Leszek Tokarski

Jeszcze w tym roku nastąpią zmiany poszerzające możliwość konfiskaty mienia mającego pochodzić z przestępstwa. Konieczność ich wprowadzenia wynika z obowiązku dostosowania prawa polskiego do regulacji UE.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1805 z 14 listopada 2018 r. w sprawie wzajemnego uznawania nakazów zabezpieczenia i nakazów konfiskaty (dalej: rozporządzenie) Polska jest zobowiązana implementować do 19 grudnia 2020 r.

W 2017 r. ustawodawca rozszerzył przesłanki orzekania przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa lub służącego do jego popełnienia, a także zabezpieczenia możliwości jego orzeczenia.

Wzmocnienie współpracy

Celem rozporządzenia jest wdrożenie przepisów nakazujących szybkie uznanie i wykonanie na ich terytorium nakazów zabezpieczenia (tj. odpowiedników postanowień o zabezpieczeniu, które mogą zostać orzeczone przez sąd i prokuratora w postępowaniu przygotowawczym) i nakazów konfiskaty (tj. odpowiedników orzeczeń o przepadku, które analogicznie jak w Kodeksie karnym, mogą zostać orzeczone przez sąd) wydanych przez inne państwo członkowskie, na podstawie stosownych zaświadczeń.

Wykonanie nakazu zabezpieczenia lub nakazu konfiskaty podlega prawu państwa wykonującego, a organy tego państwa są jedynymi uprawnionymi do decydowania o procedurze wykonania nakazu oraz wszelkich związanych z tym środkach.

Rozporządzenie nie wprowadza wiążących dla państw przepisów proceduralnych w zakresie wykonania nakazu konfiskaty lub nakazu zabezpieczenia. Jednak dla usprawnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament