Cyrkowiec miliarder ogłosił swój upadek
Cirque du Soleil, najsłynniejsza trupa świata o miliardowym rocznym zysku, upadła w skutek pandemii i zwolniła kilka tysięcy pracowników, w tym artystów.
Kanadyjski Cirque du Soleil działał od 1984 roku, miał na koncie kilkadziesiąt imponujących produkcji, które obejrzało ponad 200 mln widzów na sześciu kontynentach, w ponad 450 miastach, również polskich. Pracując w objeździe, ale też mając stałe siedziby, przynosił milliard zysku rocznie. Teraz tyle wynosi jego dług.
Tylko akrobacje
Guy Laliberté, twórca Cyrku Słońca, urodził się w Québecu w 1959 roku. Zaczynał na ulicy, jeżdżąc autostopem po Europie, pierwszą noc w Europie przespał zaś podobno jak bezdomny – na ławce w Hyde Parku. Jego kapitał artystyczny stanowiła umiejętność gry na akordeonie, chodzenia na szczudłach i ziania ogniem. Historia jego trupy zaczęła się w małym miasteczku Baie-Saint-Paul. Właśnie tam, na początku lat 80., grupa kolorowych cyrkowców włóczyła się po ulicach, krocząc na szczudłach, żonglując, tańcząc,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta