Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kancelaria odsprzedaje usługę notariusza klientowi

01 lipca 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Dla zastosowania przepisu dotyczącego refakturowania ważne jest nabycie usługi przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej. Nie jest natomiast istotne, czy podatnik ma własny interes prawny w korzystaniu z usługi, która następnie podlega refakturowaniu.

Sprawa dotyczyła przepisów ustawy o VAT. Z wnioskiem o jej wykładnię wystąpiła spółka zajmująca się usługami prawnymi i doradztwem podatkowym. Wyjaśniła, że jako podatnik VAT czynny świadczy usługi, podlegające opodatkowaniu VAT. Za wykonane prace wystawia faktury. Otrzymuje nie tylko wynagrodzenia, ale także zwrot poniesionych kosztów i opłat. Zdarza się, że w związku ze świadczeniem usług na rzecz klientów dla dokonania określonych czynności niezbędny jest udział notariusza. W związku z tym dla lepszej obsługi klientów współpracuje z kancelarią notarialną. Wszystkie czynności notarialne, tj. sporządzanie aktów notarialnych, dokonywanie poświadczeń notarialnych oraz doręczanie oświadczeń złożonych przez klienta, dokonywane są w ramach współpracy spółki i kancelarii notarialnej. Z tym że jak podkreślono we wniosku spółka nabywa usługi notarialne na rzecz klienta, gdyż to klient jest ostatecznym beneficjentem tych usług. Ponosząc koszty czynności notarialnych działa w imieniu własnym, ale na rzecz klienta. Te zaś są następnie przenoszone na klienta, a zatem to on finalnie finansuje koszty czynności notarialnych.

Firma zapytała czy kancelaria notarialna świadczy usługi na jej rzecz, w konsekwencji może wystawić fakturę, z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament