Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o granicę nie powinien przeszkadzać w uzyskaniu pozwolenia

01 lipca 2020 | Orzecznictwo | Andrzej Lulka

Najnowsze orzecznictwo skłania się ku stanowisku, zgodnie z którym ewentualne postępowanie rozgraniczeniowe w sprawie określonej działki, na której zaprojektowano obiekt budowlany, nie może mieć wpływu na postępowanie w kwestii pozwolenia na budowę.

Czy można uzyskać pozwolenie na budowę, gdy nieruchomość, na której mają być realizowane roboty budowlane, jest przedmiotem postępowania rozgraniczeniowego? Czy postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę zostanie zawieszone i konieczne będzie oczekiwanie przez wiele miesięcy lub lat na decyzję?

Niestety, na powyższe pytania brak jednoznacznej odpowiedzi. Od lat sądy administracyjne nie ugruntowały jednolitego stanowiska w kwestii wpływu toczącego się postępowania rozgraniczeniowego na postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę. Wydaje się jednak, że najnowsze orzecznictwo skłania się bardziej ku stanowisku, zgodnie z którym ewentualny spór o granice działki, na której zaprojektowano obiekt budowlany, nie może mieć wpływu na postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę. Tak bowiem orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 5 lutego 2019 r. (sygn. II SA/Łd 1107/18).

Warto wspomnieć, że postępowanie rozgraniczeniowe zostało uregulowane w ustawie z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (p.g.k.). Zgodnie z art. 29 ust. 1 p.g.k. rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu granic nieruchomości poprzez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Postępowanie rozgraniczeniowe prowadzą wójtowie (burmistrzowie, prezydenci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament