Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o granicę nie powinien przeszkadzać w uzyskaniu pozwolenia

01 lipca 2020 | Orzecznictwo | Andrzej Lulka

Najnowsze orzecznictwo skłania się ku stanowisku, zgodnie z którym ewentualne postępowanie rozgraniczeniowe w sprawie określonej działki, na której zaprojektowano obiekt budowlany, nie może mieć wpływu na postępowanie w kwestii pozwolenia na budowę.

Czy można uzyskać pozwolenie na budowę, gdy nieruchomość, na której mają być realizowane roboty budowlane, jest przedmiotem postępowania rozgraniczeniowego? Czy postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę zostanie zawieszone i konieczne będzie oczekiwanie przez wiele miesięcy lub lat na decyzję?

Niestety, na powyższe pytania brak jednoznacznej odpowiedzi. Od lat sądy administracyjne nie ugruntowały jednolitego stanowiska w kwestii wpływu toczącego się postępowania rozgraniczeniowego na postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę. Wydaje się jednak, że najnowsze orzecznictwo skłania się bardziej ku stanowisku, zgodnie z którym ewentualny spór o granice działki, na której zaprojektowano obiekt budowlany, nie może mieć wpływu na postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę. Tak bowiem orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 5 lutego 2019 r. (sygn. II SA/Łd 1107/18).

Warto wspomnieć, że postępowanie rozgraniczeniowe zostało uregulowane w ustawie z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (p.g.k.). Zgodnie z art. 29 ust. 1 p.g.k. rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu granic nieruchomości poprzez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Postępowanie rozgraniczeniowe prowadzą wójtowie (burmistrzowie, prezydenci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament