Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy za wirusowe straty ktoś powinien zapłacić

01 lipca 2020 | Rachunkowość | Maciej Oczkowski Oskar Lindner

Ograniczenia działalności gospodarczej wprowadzone w związku z epidemią Covid-19 negatywnie wpłynęły na płynność finansową przedsiębiorstw. Czy przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty wynikające z ograniczeń i zakazów mają szansę otrzymać odszkodowanie od Skarbu Państwa.

20 marca 2020 r. w Polsce wprowadzono stan epidemii wywołany wirusem SARS-CoV-2. W konsekwencji ustalono liczne ograniczenia utrudniające lub uniemożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej. Skutkowały one stratami przedsiębiorców.

Niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej nie pozwala na stosowanie ustawy o odszkodowaniach. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy zechcą dochodzić odszkodowań od Skarbu Państwa za straty w okresie pandemii nie będą mogli oprzeć się na ustawie z 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela (dalej: ustawa o odszkodowaniach).

Gdzie zatem mogą być źródła odpowiedzialności odszkodowawczej za straty przedsiębiorców związane z ograniczeniami i zakazami wprowadzonymi w stanie epidemii?

Art. 417 i następne Kodeksu cywilnego określają przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa. Spełnienie ich daje możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń wobec organu państwowego. Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej (art. 417 § 1 K.c.). Przepisy K.c. przewidują również odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez wydanie aktu normatywnego (art. 4171 § 1 K.c.), prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji (art. 4171 §...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament