Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy za wirusowe straty ktoś powinien zapłacić

01 lipca 2020 | Rachunkowość | Maciej Oczkowski Oskar Lindner

Ograniczenia działalności gospodarczej wprowadzone w związku z epidemią Covid-19 negatywnie wpłynęły na płynność finansową przedsiębiorstw. Czy przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty wynikające z ograniczeń i zakazów mają szansę otrzymać odszkodowanie od Skarbu Państwa.

20 marca 2020 r. w Polsce wprowadzono stan epidemii wywołany wirusem SARS-CoV-2. W konsekwencji ustalono liczne ograniczenia utrudniające lub uniemożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej. Skutkowały one stratami przedsiębiorców.

Niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej nie pozwala na stosowanie ustawy o odszkodowaniach. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy zechcą dochodzić odszkodowań od Skarbu Państwa za straty w okresie pandemii nie będą mogli oprzeć się na ustawie z 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela (dalej: ustawa o odszkodowaniach).

Gdzie zatem mogą być źródła odpowiedzialności odszkodowawczej za straty przedsiębiorców związane z ograniczeniami i zakazami wprowadzonymi w stanie epidemii?

Art. 417 i następne Kodeksu cywilnego określają przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa. Spełnienie ich daje możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń wobec organu państwowego. Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej (art. 417 § 1 K.c.). Przepisy K.c. przewidują również odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez wydanie aktu normatywnego (art. 4171 § 1 K.c.), prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji (art. 4171 §...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament