Czy za wirusowe straty ktoś powinien zapłacić
Ograniczenia działalności gospodarczej wprowadzone w związku z epidemią Covid-19 negatywnie wpłynęły na płynność finansową przedsiębiorstw. Czy przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty wynikające z ograniczeń i zakazów mają szansę otrzymać odszkodowanie od Skarbu Państwa.
20 marca 2020 r. w Polsce wprowadzono stan epidemii wywołany wirusem SARS-CoV-2. W konsekwencji ustalono liczne ograniczenia utrudniające lub uniemożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej. Skutkowały one stratami przedsiębiorców.
Niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej nie pozwala na stosowanie ustawy o odszkodowaniach. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy zechcą dochodzić odszkodowań od Skarbu Państwa za straty w okresie pandemii nie będą mogli oprzeć się na ustawie z 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela (dalej: ustawa o odszkodowaniach).
Gdzie zatem mogą być źródła odpowiedzialności odszkodowawczej za straty przedsiębiorców związane z ograniczeniami i zakazami wprowadzonymi w stanie epidemii?
Art. 417 i następne Kodeksu cywilnego określają przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa. Spełnienie ich daje możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń wobec organu państwowego. Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej (art. 417 § 1 K.c.). Przepisy K.c. przewidują również odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez wydanie aktu normatywnego (art. 4171 § 1 K.c.), prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji (art. 4171 §...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta