Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestorzy mocno wierzą w innowacyjne spółki

01 lipca 2020 | Raporty RZ
 Mocno drożeją akcje Amazona, Facebooka czy Microsoftu. Polskie spółki też korzystają na technologicznej hossie
źródło: Shutterstock
Mocno drożeją akcje Amazona, Facebooka czy Microsoftu. Polskie spółki też korzystają na technologicznej hossie
źródło: Rzeczpospolita

GIEŁDY | Światowa gospodarka pogrąża się w recesji, tymczasem Nasdaq bije rekordy. Podobnie WIG-informatyka KATARZYNA KUCHARCZYK

W 2000 r. inwestorzy z przerażeniem patrzyli na załamanie notowań spółek technologicznych. Był to moment, kiedy pękła tzw. bańka internetowa. Poprzedziła ją fala bezprecedensowego wzrostu kursów akcji.

Od tego czasu minęło równo 20 lat. Indeksy, w których skład wchodzą spółki technologiczne, są teraz wyżej niż podczas wspomnianej bańki. Ich wzrost przybrał na sile w czasie pandemii koronawirusa. Czy na horyzoncie widać kolejną bańkę? Niekoniecznie.

– Dziś, w dobie pandemii, jesteśmy świadkami ogromnych zmian gospodarczych, których efekt jest jeszcze trudny do przewidzenia. Jednak zdecydowanie można postawić tezę: globalny lockdown sprawił, że doceniliśmy technologie – komentuje Stanisław Dałek, wiceprezes firmy CloudFerro.

Beneficjenci pod lupą

Fundamenty firm technologicznych są zdrowsze niż 20 lat temu, zaś notowania akcji wspiera rosnący popyt na usługi IT, a nie moda (tak było 20 lat temu). Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku, podkreśla, że Covid-19 pokazał światu, jak bardzo rozwiązania IT mogą usprawnić działanie biznesów, szczególnie w krytycznych momentach. Obnażył także słabość wielu firm oraz ich technologiczne zapóźnienie. A patrząc szerzej, przyspieszył transformację gospodarki z modelu tradycyjnego w cyfrowy.

Wyceny akcji największych spółek informatycznych notowanych na GPW...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament