Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy szlaban USA na eksport do Rosji, Chin i Wenezueli

01 lipca 2020 | Ekonomia i rynek
Wilbur Ross sekretarz ds. handlu USA
autor zdjęcia: Saul Loeb
źródło: AFP
Wilbur Ross sekretarz ds. handlu USA

W życie weszły kolejne ograniczenia USA w eksporcie na rynki Rosji, Chin i Wenezueli. Mają utrudnić tym krajom dostęp do nowych technologii. Chodzi m.in. o sprzedaż iPhone'ów i oprogramowania Windows na potrzeby wojska. IWONA TRUSEWICZ

 

„Niektóre organizacje w Rosji, Chinach i Wenezueli próbują omijać amerykańskie regulacje eksportowe i podważać interesy USA w ogóle. Dlatego będziemy chcieli upewnić się, że technologie amerykańskie nie wpadną w niepowołane ręce" – tłumaczył wprowadzenie nowych ograniczeń sekretarz ds. handlu Wilbur Ross, cytowany w komunikacie Białego Domu.

Czas licencji

Nowe zasady poszerzają interpretację pojęcia „zastosowania wojskowego". Teraz ta definicja obejmuje wszystkie towary, których zakup przyczynia się „do rozwoju i tworzenia produktów wojskowych". Biały Dom zwiększył listę towarów, które będą wymagały licencji na eksport do Chin, Rosji i Wenezueli.

Na liście znalazły się m.in. sprzęt i oprogramowanie do obsługi reaktorów jądrowych, urządzenia półprzewodnikowe, sprzęt pomiarowy i inny, który według władz amerykańskich „może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament