Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski rząd ogranicza przejęcia spółek

01 lipca 2020 | Rachunkowość | Marcin Wnukowski Karolina Łasowska

Polska, podobnie jak wiele państw członkowskich UE, zrobiła pierwszy krok w kierunku uchwalenia nowej ustawy o monitorowaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Nowe prawo ma na celu ochronę polskich spółek przed przejęciem przez inwestorów spoza UE/EOG i OECD.

Nowa ustawa nie tylko wprowadzi zmiany do ustawy o kontroli niektórych inwestycji z 2015 r., ale i znacząco rozszerzy kontrolę nad rynkiem fuzji i przejęć. Zmiana jest w zamyśle rozwiązaniem tymczasowym - przestanie obowiązywać po upływie 24 miesięcy od daty wejścia w życie.

Uzasadniając wprowadzenie zmiany rząd powołał się na art. 52 ust. 1 oraz art. 65 ust. 1 TFUE, gdzie mowa o ochronie porządku publicznego, bezpieczeństwa i zdrowia publicznego jako podstawach uzasadniających wprowadzenie ograniczeń. Warto zaznaczyć, że wiele państw członkowskich, a także sama Komisja Europejska, zwróciło uwagę na konieczność wprowadzenia nowych przepisów chroniących wartościowe i kluczowe aktywa europejskie przed przejęciem po zaniżonych cenach wskutek pandemii Covid-19. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w wystąpieniu z dnia 15 kwietnia 2020 r. podkreślił, że takie uregulowania są konieczne. Ustawa o kontroli niektórych inwestycji („Ustawa") stanowi regulację w zakresie monitorowania inwestycji, o której mowa w Rozporządzeniu UE nr 2019/452.

Więcej inwestycji pod kontrolą

Zmiana rozszerza przede wszystkim katalog tzw. „podmiotów objętych ochroną". Przed wejściem zmian w życie, aby podlegać ustawowej ochronie, podmiot musiał łącznie spełniać dwie przesłanki: prowadzić działalność gospodarczą w określonych sektorach wskazanych w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11698

Wydanie: 11698

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament