Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec epidemii ma skutki podatkowe

24 czerwca 2022 | Prawo i podatki | DAWID ACHTELIK Szymon Chyra

Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, że wprowadzone preferencje podatkowe uległy zmianie.

Od 20 marca 2020 r., na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązywał w Polsce stan epidemii. Od tego czasu do prawa podatkowego zostały wprowadzone różnego rodzaju ulgi/preferencje związane z sytuacją epidemiologiczną. 16 maja 2022 r. weszła w życie nowelizacja powyższego rozporządzenia, która wynikała ze zmniejszającej się liczby zakażeń Covid-19. Nowelizowane rozporządzenie spowodowało zniesienie stanu epidemii, w którego miejsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. W związku z tym wprowadzone do porządku prawnego preferencje podatkowe uległy zmianie.

Podatek od przychodów z budynków

Na podstawie ustawy z 28 listopada 2020 r. zmieniającej ustawę CIT i PIT rozszerzono bezwarunkowe zwolnienie z podatku od przychodów z budynku od 1 stycznia 2021 r. do końca miesiąca, w którym stan epidemii został odwołany – w przypadku obowiązywania po 31 grudnia 2020 r. stanu epidemii ogłoszonego z powodu Covid-19 (art. 38ha ustawy o CIT oraz art. 52pa ustawy o PIT).

W związku ze zniesieniem stanu epidemii od 16 maja 2022 r. zwolnienie z podatku od przychodów z budynków będzie obowiązywać do końca maja. Od 1 czerwca 2022 r. powstanie obowiązek rozliczenia podatku od przychodów z budynków.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament