Koniec epidemii ma skutki podatkowe
Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, że wprowadzone preferencje podatkowe uległy zmianie.
Od 20 marca 2020 r., na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązywał w Polsce stan epidemii. Od tego czasu do prawa podatkowego zostały wprowadzone różnego rodzaju ulgi/preferencje związane z sytuacją epidemiologiczną. 16 maja 2022 r. weszła w życie nowelizacja powyższego rozporządzenia, która wynikała ze zmniejszającej się liczby zakażeń Covid-19. Nowelizowane rozporządzenie spowodowało zniesienie stanu epidemii, w którego miejsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. W związku z tym wprowadzone do porządku prawnego preferencje podatkowe uległy zmianie.
Podatek od przychodów z budynków
Na podstawie ustawy z 28 listopada 2020 r. zmieniającej ustawę CIT i PIT rozszerzono bezwarunkowe zwolnienie z podatku od przychodów z budynku od 1 stycznia 2021 r. do końca miesiąca, w którym stan epidemii został odwołany – w przypadku obowiązywania po 31 grudnia 2020 r. stanu epidemii ogłoszonego z powodu Covid-19 (art. 38ha ustawy o CIT oraz art. 52pa ustawy o PIT).
W związku ze zniesieniem stanu epidemii od 16 maja 2022 r. zwolnienie z podatku od przychodów z budynków będzie obowiązywać do końca maja. Od 1 czerwca 2022 r. powstanie obowiązek rozliczenia podatku od przychodów z budynków.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta