Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy nietrafionej inwestycji jest szansa na odzyskanie znacznych kwot

24 czerwca 2022 | Prawo i podatki | Waldemar Szubert

Inwestor może dochodzić odszkodowania od osób oferujących przyznawanie akcji albo obligacji, jeśli podały one fałszywe dane albo zataiły informacje o stanie majątkowym spółki.

radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Ryszewski Szubierajski

W sytuacji rosnącej inflacji, popularność zyskują alternatywne dla nisko oprocentowanych lokat sposoby inwestowania. Należą do takich sposobów przede wszystkim inwestowanie w akcje czy obligacje, które umożliwiają relatywnie znaczne zyski. Powszechnie wiadomo jednak, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Nie zawsze jednak nieudana inwestycja pociąga za sobą definitywną utratę zainwestowanych środków. Ustawodawca stara się chronić potencjalnych inwestorów przed nieuczciwymi próbami pozyskiwania środków przez emitentów papierów wartościowych, którzy zachęcają do ich nabywania poprzez wprowadzenie w błąd co do kondycji finansowej spółki czy jej perspektywach, planach na przyszłość, sukcesu inwestycji, generując tym samym znacząco wyższe ryzyko utraty środków, niż to wynika z ich zapewnień.

Spółki handlowe, które zamierzają emitować papiery wartościowe, takie jak akcje czy obligacje, najczęściej zachęcają potencjalnych inwestorów na podstawie przygotowanych dokumentów ofertowych. W dokumentach tych znajdują się podstawowe informacje, takie jak wyniki finansowe spółki, sprawozdania z działalności, planowane inwestycje, sposób na zainwestowanie środków gromadzonych w ramach emisji danego papieru wartościowego. W dokumentach tych może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament