Visa: chcemy być motorem zrównoważonego handlu
Rozmowa z Jakubem Kiwiorem, dyrektorem zarządzającym regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa.
Co zrównoważony rozwój ma wspólnego z tym, jak płacimy?
Wbrew pozorom bardzo dużo, chociażby w kontekście klimatu. Dla coraz większej grupy konsumentów ochrona planety staje się ważnym elementem życia. Chcą zmieniać świat na lepsze poprzez świadome wybory. Oznacza to także poszukiwanie i wybieranie rozwiązań przyjaznych dla środowiska w usługach bankowych i płatnościach. Zrównoważony rozwój postrzegamy jednak w Visa nieco szerzej, między innymi jako konieczność budowania inkluzywnego rozwoju gospodarczego.
Jaka zatem będzie rola włączenia ekonomicznego i budowy bardziej inkluzywnej gospodarki?
Według mnie – kluczowa. Warto zwrócić w tym kontekście uwagę na przykład na małe firmy. Visa wspiera je, bo wierzymy, że będą one odgrywały niezwykle istotną rolę w rozwoju cyfryzacji i włączaniu do gospodarki kolejnych grup społecznych. W czasie pandemii Visa uruchomiła dla lokalnych społeczności liczne programy pomagające małym firmom w akceptowaniu płatności cyfrowych i zwiększeniu ich dostępu do gospodarki cyfrowej. Wiele robimy, chociażby na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, za które odpowiadam w Visa. Na przykład w Rumunii stworzyliśmy kompleksową platformę dla małych i średnich biznesów, na której mogą one znaleźć informacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta