Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na kontrolę KNF warto być gotowym

24 czerwca 2022 | Prawo i podatki | Eliza Gorzkowska

Alternatywna spółka inwestycyjna pozwala na zebranie kapitału. Tworzona jest na podobieństwo funduszu inwestycyjnego, ale zasadniczo nieobciążona ograniczeniami inwestycyjnymi i regulacjami związanymi z TFI.

radca prawny, Matczuk Wieczorek i Wspólnicy

Jak alternatywnie pozyskać finansowanie na swoją działalność. Dobrym pomysłem jest założenie i zarządzanie alternatywną spółką inwestycyjną (ASI), dzięki której można zebrać kapitał od wielu inwestorów indywidualnych na sfinansowanie swoich projektów biznesowych, nie narażając się na zarzut prowadzenia działalności bankowej, bez potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów i nakładów, jakie są związane z emisją obligacji lub innych papierów wartościowych (np. w związku z obowiązkiem ich rejestracji w KDPW i korzystaniem z usług zewnętrznych agentów), nie mówiąc już o tzw. wekslach inwestycyjnych, ale w przypadku tego rozwiązania pojawiły się zarzuty ze strony KNF i UOKIK, co skończyło się w niektórych przypadkach karami pieniężnymi.

ASI to podmiot stworzony trochę na podobieństwo funduszu inwestycyjnego, ale zasadniczo nieobciążony ograniczeniami inwestycyjnymi i nieobciążony regulacjami związanymi z TFI, w tym wysokimi wymaganiami dotyczącymi zasobów organizacyjno-technicznych, kapitałów, compliance, wyceny aktywów, posiadania depozytariusza (co do zasady) itd. Wystarczy tylko zawiązać odpowiednią spółkę (lub spółki – działalność taką bowiem można prowadzić w ramach jednej ASI będącej jednocześnie „wewnętrznie zarządzającym ASI” lub poprzez więcej spółek: ASI i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament