Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sukcesja biznesu w prostej spółce akcyjnej

24 czerwca 2022 | Biznes w czasie pandemii | Michał Godlewski

Prosta spółka akcyjna zapewnia możliwość bardziej stabilnego przeprowadzenia procesu sukcesji niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub nawet spółek osobowych.

Wielu przedsiębiorców może stanąć przed problemem zaplanowania przekazania prowadzonego przedsiębiorstwa swoim potencjalnym następcom, np. spadkobiercom. Ma to szczególne znaczenie w przedsiębiorstwach rodzinnych, często takich w których sukces był zasługą jednej osoby. Obawy przed sporem między spadkobiercami (chociażby dotyczącym tego, komu przypadną poszczególne składniki majątkowe) są czymś zupełnie naturalnym. Problem sukcesji nie zawsze dotyczy zresztą dziedziczenia. Skomplikowane może być zaplanowanie „przejęcia” za życia przedsiębiorcy prowadzonej działalności gospodarczej przez, przykładowo, syna lub córkę. Pod tym względem prosta spółka akcyjna (PSA) może się okazać użytecznym instrumentem, gdyż jeśli przedmiotem majątku są wyłącznie akcje w PSA, a nie ogół składników przedsiębiorstwa, wówczas wprowadzenie następcy „do biznesu” może się ograniczyć do zbycia akcji i ewentualnie zmian w składzie organów PSA. Zaletą PSA w tym kontekście jest np. fakt, że to spółka jest stroną umów z kontrahentami, toteż z ich punktu widzenia zmieniają się jedynie personalia osób podejmujących w spółce kluczowe decyzje. Ponadto przy stopniowym przeprowadzaniu sukcesji, może to uczynić tak,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament