Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjątkowo mała polska szara strefa

24 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Nieznane

Udział nielegalnych papierosów w krajowym rynku tytoniowym spadł w 2021 r. do poziomu 4,9 proc. W takich papierosach tonie tymczasem Francja.

Co roku firma doradcza KPMG publikuje wyniki badania nielegalnej konsumpcji papierosów w 27 państwach członkowskich UE, a także Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii. Z jej najnowszego raportu z badania przygotowanego na zlecenie koncernu Philip Morris wynika, że w zeszłym roku w Unii wypalono o 1,3 mld sztuk więcej nielegalnych papierosów niż rok wcześniej. To wzrost o 3,9 proc.

Wielkość szarej strefy tytoniowej w UE szacuje się na 35,5 mld sztuk nielegalnych papierosów, co odpowiada 8,1 proc. całkowitej konsumpcji w tym regionie.

Polska w czołówce Unii

Historycznie niskim wynikiem może pochwalić się Polska. Szara strefa papierosowa w naszym kraju skurczyła się do zaledwie 4,9 proc. Jeszcze w 2017 r. udział nielegalnych papierosów w całkowitej konsumpcji firma KPMG szacowała u nas na 12,1 proc. W 2021 r. w naszym kraju wypalono 41,9 mld sztuk papierosów – to o 1,32 mld sztuk więcej niż rok wcześniej. Na drugim biegunie znalazła się Francja, gdzie średnio co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament