Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wniesienie do spółki prawa do utworu wymaga odrębnej umowy

24 czerwca 2022 | Prawo i podatki | Dawid Feliszek Agata Surmiak

Wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki jest prostym sposobem na komercjalizację swojego utworu i – szerzej – działalności twórczej. Jest pewne ryzyko. Są warunki do spełnienia, aby takie wniesienie było skuteczne.

Możliwość wniesienia wkładu w postaci praw autorskich do spółki jest determinowana posiadaniem przez nie zdolności aportowej. Wkład musi zatem łącznie: wykazywać zdolność bilansową, być zbywalny, przydatny i faktycznie dostępny dla spółki, a także mieć wartość likwidacyjną, rozumianą jako możliwość wejścia do masy likwidacyjnej lub upadłościowej spółki. Kryteria ta spełniają zatem wyłącznie majątkowe prawa autorskie, gdyż osobiste prawa autorskie nie posiadają zdolności bilansowej. 

Przed rozpoczęciem procedury wnoszenia wkładów niepieniężnych należy przede wszystkim dokładnie zbadać status prawny aportu, jaki ma być wniesiony do spółki. Spółka powinna zweryfikować, czy pierwotny uprawniony z tytułu praw autorskich nie przeniósł swoich uprawnień na rzecz innych podmiotów, przede wszystkim w sytuacji, gdy aportu nie wnosi autor utworu, lecz inny podmiot uprawniony pochodnie. Do umowy spółki bądź innej umowy rozporządzającej wkładem na rzecz spółki winno się przedłożyć odpowiednią dokumentację wskazującą podstawę uprawnień do utworu. 

Należy również pamiętać, że przeniesienie praw autorskich do utworu nie sprawi, że spółka nabędzie własność egzemplarza utworu, na którym utrwalono utwór. Z kolei przeniesienie własności do egzemplarza utworu jest  konieczne dla spełnienia przesłanek faktycznej dostępności i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament