Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie podatku w przypadku kryptowalut może być karkołomne

24 czerwca 2022 | Prawo i podatki | Kamila Cebelińska ANNA MIŁEK-WILCZYŃSKA

Ustawodawca próbuje uregulować obrót wirtualną walutą, jednak z uwagi na dynamikę rynku, zarówno przepisy, jak i ich wykładania mogą szybko tracić na aktualności.

Powstanie rynku walut wirtualnych wymusiło na prawodawcach zajęcie stanowiska wobec zmieniającej się rzeczywistości. Niektóre z państw, jak Salwador czy Cypr, upatrują w walutach wirtualnych szansy na kumulację środków pieniężnych, inne, jak Szwajcaria, Portugalia i Malta, chcą tworzyć korzystne warunki dla rozwoju firm zajmujących się kryptowalutami, a jeszcze inne pozostają obojętne wobec tego zagadnienia. W odróżnieniu od nich, Chiny, Bangladesz i Boliwia całkowicie zabraniają wszelkich transakcji związanych z kryptowalutami, co przypisuje się obawie przed utratą pełnej kontroli nad finansami państwa. Faktem jest jednak, że liczba transakcji walutami wirtualnymi stale rośnie, a problem uregulowania rynku, który z założenia miał być nieuregulowany jest coraz bardziej palący.

Polskie regulacje

Czy ustawodawca nadąża za dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością rynku walut wirtualnych?

Polski ustawodawca, nie chcąc pozostać obojętnym wobec popularyzacji handlu walutami wirtualnymi, rozpoczął w kwietniu 2018 r. tworzenie odpowiednich regulacji od komunikatów Ministerstwa Finansów dotyczących skutków podatkowych takich transakcji. Od tego czasu w polskim systemie prawnym pojawiła się definicja waluty wirtualnej, zdefiniowano nowe źródło przychodów – przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, utworzono rejestr działalności w zakresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament