Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Technologie wykorzystywane w czasie wojny w Ukrainie

24 czerwca 2022 | Polska Kosmiczna + Komunikaty

|Wojna w Ukrainie pokazała użyteczność technologii kosmicznych. Korzystanie z wynalazków, których nie byłoby bez podboju kosmosu, pozwala skutecznie odpierać agresję oraz ratować życie i zdrowie ludzi.

W związku z wojną w Ukrainie międzynarodowy rozgłos zyskała amerykańska firma Maxar Technologies, która zajmuje się m.in. budową satelitów do fotografowania powierzchni Ziemi. Zdjęcia takie wykorzystywane są komercyjnie m.in. w mapach Google. Jednak w związku z inwazją Rosji na Ukrainę koncern zaczął przekazywać swoje fotografie stronie ukraińskiej oraz udostępniać je agencjom informacyjnym. Najpierw ujawnione zostały satelitarne zdjęcia, które pokazywały miejsca koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą i na jej terytorium. Zdjęcia dostarczone przez koncern przyczyniły się także do identyfikacji śladów okrucieństwa wobec cywilów m.in. w Buczy oraz masowych grobów zabitych przez okupantów cywilów, np. w okolicy Mariupola. Zdjęcia te mają być wykorzystane jako dowody w postępowaniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, który prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni wojennych i ludobójstwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament