Czas na zrównoważone budownictwo
Wzrost kosztów energii będzie się przekładać na wzrost zainteresowania klientów czymś więcej niż tylko ceną za metr.
O ESG, czyli kwestiach środowiskowych, społecznych i ładzie korporacyjnym implementowanym w strategiach firm i innych podmiotów, słychać już od jakiegoś czasu. Zrównoważone budownictwo, którego emenacją są certyfikaty środowiskowe, obejmuje przede wszystkim nieruchomości komercyjne: biura, centra handlowe, a w ostatnich dwóch latach magazyny. Certyfikowanych mieszkań jest jak na lekarstwo, ale zdaniem uczestników panelu to może się zmieniać.
Górą certyfikaty
– ESG zbiera w jednym miejscu wszystkie trendy i kierunki, które przychodzą do nas z Unii Europejskiej, która dąży do tego, by stworzyć nowe otoczenie prawne, które zredefiniuje nasze pojmowanie zrównoważonego biznesu, w tym rynku nieruchomości, który jest bardzo ważną częścią gospodarki – powiedział Przemysław Chimczak-Bratkowski, partner zarządzający w think tanku ThinkCo. – Mam wrażenie, że rynek nieruchomości często nie rozumie, co się tak naprawdę dzisiaj dzieje. Tworzenie miejsc odpowiedzialnych społecznie, certyfikacja budynków, tworzenie zielonej infrastruktury przechodzą z obszaru przewag wizerunkowych, pomagających budować marketing czy rozpoznawalność do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta