Dodatkowe obowiązki beneficjentów związane z atakiem Rosji na Ukrainę
Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę ma katastrofalny wpływ na sytuację humanitarną w tym kraju. Ale skutki tej wojny są znacznie rozleglejsze. Sankcje wobec Rosji mają bowiem wpływ także na obowiązki zamawiających – w tym beneficjentów udzielających zamówień w związku z realizacją projektów unijnych.
W dniu 16 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (dalej „ustawa”). Określono w niej sankcje wobec osób i podmiotów wpisanych na specjalną listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji; (lista jest publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra; dalej jako „lista sankcyjna”).
Nowe podstawy wykluczenia
Jedną z sankcji, która została określona w ustawie jest obowiązek wykluczenia podmiotów wpisanych na listę sankcyjną z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu. Dla beneficjentów realizujących projekty unijne ma to o tyle istotne znaczenie, że to właśnie na nich jako na podmiotach udzielających zamówień w ramach projektów będzie spoczywał ciężar wykonania tego obowiązku. To bardzo ważne, gdyż jego realizacja może być przedmiotem kontroli prowadzonych przez instytucje zarządzające.
UWAGA!
Obowiązek wykluczenia z postępowania podmiotów wpisanych na listę dotyczy postępowań:
∑ prowadzonych na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych;
∑ prowadzonych z wyłączeniem stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, w tym do postępowań o udzielenie zamówienia o wartości mniejszej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta