Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wciąż można zaprosić uchodźców

24 czerwca 2022 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

Rząd wydłuży wypłatę 40 zł na gościnę osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodziców niemowląt.

Wbrew temu, co mówili wcześniej przedstawiciele rządu, wypłata 40 zł na ukraińskiego gościa nie zakończy się 25 czerwca. Wówczas mija 120 dni od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Prawo do wsparcia utracą tylko te osoby, które przybyły do Polski wraz z rozpoczęciem inwazji.

– Rząd nic nie ogranicza, rząd nie kończy żadnej pomocy. Każda polska rodzina przez 120 dni ma możliwość pomagania. – Paweł Szefernaker odniósł się do informacji o wstrzymaniu wypłacania 40 zł dziennie Polakom, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców. Przypomniał, że takie świadczenie przysługuje za okres do 120 dni udzielania gościny. – Jeśli uchodźca przybędzie do Polski w lipcu, okres ten będzie liczony od lipca –wyjaśniał.

Nie zwlekać z wnioskiem

Studwudziestodniowy okres liczy się od przekroczenia granicy. Jest jednak pewne ograniczenie. Wprowadza je uchwalona właśnie nowelizacja specustawy. Nie można zwlekać ze składaniem wniosków o 40 zł za goszczenie ukraińskiego gościa. Na dopełnienie formalności będzie miesiąc. Wnioski złożone po terminie nie zostaną rozpoznane. Świadczenie jest wypłacane z dołu.

Zgodnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament