Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie pojednawcze zawiesi termin

24 czerwca 2022 | Prawo i podatki | Adriana Wydziałkiewicz

Instytucja zawezwania do próby ugodowej zaczęła być nadużywana przez wierzycieli. Od 30 czerwca 2022 r. zawezwanie do próby ugodowej już nie przerywa biegu terminu przedawnienia roszczeń.

adwokat, Andersen w Polsce

Od końca czerwca tego roku obowiązuj przepisy ustawy z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: „ustawa”) w zakresie dotyczącym nowelizacji przepisów kodeksu cywilnego (dalej jako: „k.c.”) i kodeksu postępowania cywilnego (dalej jako „k.p.c.”). Jedna z dwóch najważniejszy zmian dotyczy zawezwania do próby ugodowej, którą dotychczas najczęściej przerywał bieg terminu przedawnienia roszczeń, od momentu zaś rozpoczęcia obowiązywania zmian wprowadzonych ustawą, powoduje jedynie jej zawieszenie na czas trwania postępowania pojednawczego.

Krótka geneza

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przepisów k.c. bieg przedawnienia przerywał się m.in. przez każdą czynność przed sądem przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia (art. 123 § 1 pkt 1 k.c.). Na podstawie powyższego zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie, dominowało stanowisko, że wniosek o zawezwanie do próby ugodowej należy do grupy czynności (obok m.in. złożenia pozwu, złożenia wniosku o stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu państwa obcego czy też zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym) przerywających bieg terminu przedawnienia (tak: m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1964 r.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament