Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska uczestniczy w eksploracji

24 czerwca 2022 | Polska Kosmiczna + Komunikaty

Firmy polskiego sektora kosmicznego są zaangażowane w szereg międzynarodowych misji, inicjatyw i projektów o fundamentalnym znaczeniu dla eksploracji kosmosu. Zaliczają się do nich największe misje naukowe Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), takie jak Advanced Telescope for High-Energy Astophysics (ATHENA).

ATHENA ma zbadać zjawiska zachodzące w przestrzeni kosmicznej. – Wysoce zaawansowany teleskop o wymiarach przekraczających 12 m długości będzie dysponował dużą mocą i pozwoli nam „spojrzeć” znacznie głębiej w przestrzeń kosmiczną niż jego poprzednicy. Polski wkład w tę misję to: Mechanizm Selekcji Instrumentu (ISM), sześć mechanizmów podtrzymująco-zwalniających HDRMA, nad którymi pracujemy, oraz struktury podtrzymująco-zwalniająco-tłumiące do modułu MAMD (Mirror Assembly Module Demonstrator). Zapewnią one odpowiednie zabezpieczenie i pozycjonowanie lustra teleskopu ATHENA – wskazuje Marcin Wygachiewicz, Project Manager w SENER Polska.

Mówiąc o najważniejszych inicjatywach europejskich, nie można zapomnieć o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12300

Wydanie: 12300

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament