Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokończone dzieło Lenina

04 października 2003 | Plus Minus | MW
źródło: Nieznane

DZIENNIK PÓŁNOCNY

Dokończone dzieło Lenina

Budowle sakralne z XVIII wieku nad jeziorem Onega

(C) FREE

MARIUSZ WILK

Konda, 1 września

Po długim okresie milczenia mam wrażenie, jakbym wychynął z głębiny Oniego, pozostawiając w jego zielonkawej pomroce bezmowne widziadła... Henryk Elzenberg, jeden z autorów, do których często powracam, zapisał w swoim dzienniku pod datą 5 kwietnia 1936 roku, że rzeczywistość przeżywana w odosobnieniu i nieodzwierciedlona w czyjejś ("zewnętrznej w stosunku do mnie") świadomości - nie istnieje... Zali więc pisanie byłoby jednym ze sposobów utrwalenia własnej rzeczywistości?

6 września

Na początek parę słów objaśnienia długiej nieobecności mojego dziennika na łamach "Plusa Minusa". Otóż wiosną ubiegłego roku - ledwie lody jęły tajać - zmieniłem miejsce zamieszkania w Rosji. Po dziesięciu latach życia pod kręgiem polarnym przeniosłem się z Wysp Sołowieckich na Morzu Białym do wsi Konda Biereżna nad Jeziorem Onieżskim i osiadłem w starym, drewnianym domu, o którym już kiedyś w "Plusie Minusie" pisałem.

Złożyły się na to trzy przyczyny.

Po pierwsze - ostatnimi czasy Sołowki stały się zgiełkliwe (turyści, biznes, polityka), a ja kocham ciszę, o której ojciec Ludwik (Thomas Merton) mawiał,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament