Dwie strony medalu
Dwie strony medalu
REPRODUKCJE WITOLD BRODA
WŁODZIMIERZ PASZYŃSKI
Młodzież i dorośli z toruńskiego technikum są bliźniaczo podobni do nas, zachowują się zgodnie z normami i wzorcami, które my, dorośli, na co dzień prezentujemy.
"Wychowańcy urządzali mu bardzo często pod oknami pewnego rodzaju koncerty. Spędziwszy dzieci folwarczne kryli je w krzakach i rozkazywali im kaszlać na komendę w sposób odpowiedni, naśladujący głos guwernera. Dziedzic z familią, cała służba wyższego stopnia i wszyscy w ogóle mieszkańcy Pajęczyna mieli z tego tytułu niemałą uciechę". Zacytowany opis nie odnosi się do wydarzeń, o których głośno od paru tygodni. Nie jest też jedynym, jaki moglibyśmy odnaleźć, wertując powstałe na przestrzeni minionego stulecia teksty literackie, nie mówiąc o publicystyce i dysertacjach naukowych. Jego negatywni bohaterowie, chłopcy z tzw. dobrego domu, nie wychowywali się na brukowej literaturze, nie oglądali telewizji, a jednak zachowywali się w sposób karygodny...
Zakorzenione zło
Nie oni pierwsi - gdy czytamy o "zabawach" średniowiecznych żaków, włosy stają dęba. Podobnie zresztą jak podczas lektury Musila czy Goldinga.
Zło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta