Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie strony medalu

04 października 2003 | Plus Minus | WP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

MŁODZIEŻ I SPOŁECZEŃSTWO

Dwie strony medalu

REPRODUKCJE WITOLD BRODA

WŁODZIMIERZ PASZYŃSKI

Młodzież i dorośli z toruńskiego technikum są bliźniaczo podobni do nas, zachowują się zgodnie z normami i wzorcami, które my, dorośli, na co dzień prezentujemy.

"Wychowańcy urządzali mu bardzo często pod oknami pewnego rodzaju koncerty. Spędziwszy dzieci folwarczne kryli je w krzakach i rozkazywali im kaszlać na komendę w sposób odpowiedni, naśladujący głos guwernera. Dziedzic z familią, cała służba wyższego stopnia i wszyscy w ogóle mieszkańcy Pajęczyna mieli z tego tytułu niemałą uciechę". Zacytowany opis nie odnosi się do wydarzeń, o których głośno od paru tygodni. Nie jest też jedynym, jaki moglibyśmy odnaleźć, wertując powstałe na przestrzeni minionego stulecia teksty literackie, nie mówiąc o publicystyce i dysertacjach naukowych. Jego negatywni bohaterowie, chłopcy z tzw. dobrego domu, nie wychowywali się na brukowej literaturze, nie oglądali telewizji, a jednak zachowywali się w sposób karygodny...

Zakorzenione zło

Nie oni pierwsi - gdy czytamy o "zabawach" średniowiecznych żaków, włosy stają dęba. Podobnie zresztą jak podczas lektury Musila czy Goldinga.

Zło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament