Rosja na sądzie przedostatecznym
Rosja na sądzie przedostatecznym
(c) ANDRZEJ WIKTOR
Grzegorz Przebinda
Podług Wiktora Jerofiejewa największym, a dziś już chyba jedynym bogactwem Rosjan jest ich język, otrzymany w darze od Boga. Mowa rosyjska, tak jak biblijny talent, powinna być współcześnie nie tylko ochraniana w swych odwiecznych wartościach, ale i pomnażana. Sam pisarz uczynił już wiele dobra w tej dziedzinie, szczególnie jako badacz myśli i literatury Rosji i Europy Zachodniej.
Problemy przeklęte
Tom esejów Jerofiejewa "W labiryncie przeklętych problemów" (1990) - poświęcony twórczości Mikołaja Gogola, Fiodora Dostojewskiego, Josipa Brodskiego, Władimira Nabokowa, Louisa-Ferdinanda Celina, Artura Rimbauda - stanowi już dzisiaj klasykę swego gatunku. Stronice o Dostojewskim należą do najlepszych fragmentów literatury światowej, poświęconej autorowi "Braci Karamazow". W opozycji zarówno do Dostojewskiego, jak i do jego demonicznego bohatera Iwana Karamazowa Jerofiejew formułuje swe credo etyczne: "Jeżeli Boga nie ma, to nie wszystko wolno. Jeżeli Bóg jest, to nie wszystko wolno... Człowiekowi nie zezwala się na każdy czyn, niezależnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta