Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kim jesteśmy?

04 października 2003 | Plus Minus | AH

KRYZYS CENTROPRAWICY

Kim jesteśmy?

ALEKSANDER HALL

Słaby odzew, z jakim spotykają się w partiach centroprawicowych apele papieża i biskupów Kościoła katolickiego o odwołanie się do chrześcijańskich korzeni Europy w konstytucji europejskiej, skłania do zastanowienia się nad ideowym obliczem współczesnej europejskiej centroprawicy.

Nie tylko papież i biskupi, ale też wielu świeckich intelektualistów, a także politologów, zwraca uwagę, że zbudowanie politycznej i gospodarczej jedności naszego kontynentu będzie niemożliwe, a w każdym razie niezwykle trudne, jeśli tego procesu nie oprze się na fundamencie wspólnych wartości. Dla chrześcijan jest, a przynajmniej powinno być, oczywiste, że chrześcijaństwo wywarło zasadniczy wpływ na ukształtowanie cywilizacyjnej tożsamości Europy i w dalszym ciągu ją w dużym stopniu określa, mimo zachodzących na naszym kontynencie procesów laicyzacji.

Sprawa tożsamości

Wydaje się jednak, że europejskie partie centroprawicowe, na których powinien spoczywać ciężar poprowadzenia nie tylko politycznej batalii o ideowe treści zawarte w konstytucji europejskiej, ale także o zgodność prawodawstwa państw europejskich z prawem naturalnym i wizją osoby ludzkiej wynikającą z chrześcijaństwa, są słabo przygotowane do podjęcia tego zadania i wcale się do niego nie kwapią.

Świadczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament