Kim jesteśmy?
Kim jesteśmy?
ALEKSANDER HALL
Słaby odzew, z jakim spotykają się w partiach centroprawicowych apele papieża i biskupów Kościoła katolickiego o odwołanie się do chrześcijańskich korzeni Europy w konstytucji europejskiej, skłania do zastanowienia się nad ideowym obliczem współczesnej europejskiej centroprawicy.
Nie tylko papież i biskupi, ale też wielu świeckich intelektualistów, a także politologów, zwraca uwagę, że zbudowanie politycznej i gospodarczej jedności naszego kontynentu będzie niemożliwe, a w każdym razie niezwykle trudne, jeśli tego procesu nie oprze się na fundamencie wspólnych wartości. Dla chrześcijan jest, a przynajmniej powinno być, oczywiste, że chrześcijaństwo wywarło zasadniczy wpływ na ukształtowanie cywilizacyjnej tożsamości Europy i w dalszym ciągu ją w dużym stopniu określa, mimo zachodzących na naszym kontynencie procesów laicyzacji.
Sprawa tożsamości
Wydaje się jednak, że europejskie partie centroprawicowe, na których powinien spoczywać ciężar poprowadzenia nie tylko politycznej batalii o ideowe treści zawarte w konstytucji europejskiej, ale także o zgodność prawodawstwa państw europejskich z prawem naturalnym i wizją osoby ludzkiej wynikającą z chrześcijaństwa, są słabo przygotowane do podjęcia tego zadania i wcale się do niego nie kwapią.
Świadczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta