Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników

04 października 2003 | Prawo | RM

"Rzeczpospolita" Czytelników

Wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop, odprawy i odszkodowania

W piątek odbył się kolejny dyżur ekspertów na temat, jak obliczać różne rodzaje wynagrodzeń. Tym razem wątpliwości co do wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, odpraw i odszkodowań wyjaśniały: ANNA TELEC, sędzia sądu pracy, i ANITA GWAREK, główny specjalista z Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Oto relacja.

Supermarket przeprowadza zwolnienia grupowe. Objęły one m.in. dwie osoby na kierowniczych stanowiskach o wysokich pensjach. Każdemu muszę zatem wypłacić najwyższą odprawę pieniężną z tytułu zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy. Nie wiem tylko, ile ona w tym roku wynosi?

Odchodzącemu z przyczyn dotyczących pracodawcy należy się odprawa pieniężna. Jej wysokość zależy od stażu zatrudnienia u pracodawcy, który dokonał zwolnienia. Dobrze zarabiający nie dostaną jednak więcej niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia z grudnia roku poprzedzającego rok rozwiązania umowy o pracę ze wskazanych powodów. Rzeczywiście w tym roku jest problem z ustaleniem owej maksymalnej odprawy. A to dlatego, że w grudniu zeszłego roku nie było jeszcze minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obowiązuje ono dopiero od 1 stycznia tego roku, wprowadzone ustawą z 10 października 2002 r. (Dz. U. nr 200, poz. 1679)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament