Rzeczpospolita Czytelników
Wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop, odprawy i odszkodowania
W piątek odbył się kolejny dyżur ekspertów na temat, jak obliczać różne rodzaje wynagrodzeń. Tym razem wątpliwości co do wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, odpraw i odszkodowań wyjaśniały: ANNA TELEC, sędzia sądu pracy, i ANITA GWAREK, główny specjalista z Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Oto relacja.
Supermarket przeprowadza zwolnienia grupowe. Objęły one m.in. dwie osoby na kierowniczych stanowiskach o wysokich pensjach. Każdemu muszę zatem wypłacić najwyższą odprawę pieniężną z tytułu zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy. Nie wiem tylko, ile ona w tym roku wynosi?
Odchodzącemu z przyczyn dotyczących pracodawcy należy się odprawa pieniężna. Jej wysokość zależy od stażu zatrudnienia u pracodawcy, który dokonał zwolnienia. Dobrze zarabiający nie dostaną jednak więcej niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia z grudnia roku poprzedzającego rok rozwiązania umowy o pracę ze wskazanych powodów. Rzeczywiście w tym roku jest problem z ustaleniem owej maksymalnej odprawy. A to dlatego, że w grudniu zeszłego roku nie było jeszcze minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obowiązuje ono dopiero od 1 stycznia tego roku, wprowadzone ustawą z 10 października 2002 r. (Dz. U. nr 200, poz. 1679)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta