Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oczekiwanie na cięcie wydatków

04 października 2003 | Ekonomia | SK NG

Rynki finansowe Złoty był najtańszy w historii - Wyhamowane spadki na GPW

Oczekiwanie na cięcie wydatków

Mijający tydzień był bardzo nerwowy na rynku finansowym. Od poniedziałku złoty wyraźnie się osłabiał, gdyż inwestorzy negatywnie ocenili projekt budżetu na przyszły rok oraz średniookresową strategię finansów publicznych. W drugiej połowie tygodnia sytuacja się uspokoiła.

W odczuciu wielu ekonomistów, jeżeli rząd nie zdecyduje się na podjęcie szybkich działań ograniczających wydatki, grozi nam kryzys finansów publicznych. Projekt budżetu negatywnie oceniła Rada Polityki Pieniężnej, która we wtorek pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W wyniku tych obaw złoty osiągnął najniższy pułap w historii względem euro, gdy we wtorek, w trakcie notowań, płacono za nie blisko 4,65 zł. Polska waluta wolniej słabła w stosunku do dolara, ale to dlatego, że przez większość tygodnia utrzymywał się trend umocnienia euro wobec amerykańskiej waluty. Nerwowość na rynku nieco opadła po wypowiedzi Leszka Balcerowicza, prezesa NBP, że Polsce nie grozi kryzys walutowy.

Analitycy BPH PBK zwracają uwagę na to, że dla inwestorów ważne jest, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament