Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa w poszukiwaniu duszy

04 października 2003 | Plus Minus | BC
źródło: Nieznane

JAKA WSPÓLNOTA?

Europa w poszukiwaniu duszy

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

BOHDAN CYWIŃSKI

W referendum wybraliśmy wejście do Unii Europejskiej. Zdecydowaliśmy się wziąć udział w tej słabo przewidywalnej grze historycznej. Gra okazuje się trudna od samego początku, bo trwa właśnie ostry spór o konstytucję, a więc poniekąd o charakter i jakość Unii. W jakiejś mierze jest to zresztą spór o jakość Europy.

Unia jest w rzeczy samej pewną - dziś właśnie na nowo i ściślej niż dotąd definiowaną - strukturą instytucjonalną, Europa to wielość narodowych wspólnot kulturowych lub kulturowo-politycznych, a w ostatecznym rachunku ogromna różnorodność indywiduów ludzkich. Budowana struktura okaże się słaba albo pozorna, jeśli będzie niedostatecznie dopasowana do tożsamości wszystkich uczestniczących w niej Europejczyków. Będzie warta tyle, na ile zdoła te zróżnicowane tożsamości wyrazić. Wyrazić, a nie ujednolicić przez niwelację różnic.

Duma ludzi sytych

Europejczycy są różni, zbiorowe mentalności i kultury poszczególnych narodów i części kontynentu są naprawdę rozmaite - ich unifikacji nie dokona żadna deklaracja dbających o elegancki kompromis polityków. Usłyszymy bardzo dużo słów pięknych i pustych, wypowiadanych niby i w naszym imieniu, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament