Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O książkach

04 października 2003 | Książki | ND

  • SĄSIEDZI: Ukraińskie pożegnanie z imperium
  • CZYTELNIA: Zamykanie koła
  • PÓŁKA Z POEZJĄ: Każdy wiersz pisz tak, jakby był ostatni
  • POWRÓT PIOTRA RAWICZA: Wyższy poziom beznamiętności

SĄSIEDZI

Ukraińskie pożegnanie z imperium

Bogumiła Berdychowska

Książka warszawskiej ukrainistki Oli Hnatiuk "Pożegnanie z imperium. Ukraińskie dyskusje o tożsamości" to jedna z najciekawszych, nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie prac poświęconych współczesnej debacie o tożsamości narodowej i kulturowej Ukraińców.

Na 350 stronach autorka przybliża polskiemu czytelnikowi stanowiska, jakie w tych kwestiach formułowali ukraińscy intelektualiści od końca lat 80., tzn. od momentu, kiedy w atmosferze gorbaczowowskiej pierestrojki i na Ukrainie pojawiło się ożywienie polityczne i narodowe, aż do końca lat 90. Ten segment ukraińskiej debaty publicznej, który jest przedmiotem zainteresowania autorki "Pożegnania z imperium", charakteryzuje się pewną specyfiką wynikającą nie tylko z faktu, że jej uczestnikami są inteligenci, dla których kultura i wartości narodowe są wartościami samymi w sobie, ale również dlatego, że materiałem, który analizuje Hnatiuk, są teksty z pogranicza literatury i innych dziedzin humanistyki, głównie eseistyczne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament