Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dusze wędrujące

04 października 2003 | Książki | DN
źródło: Nieznane

Jeden z bohaterów "Prądu zatokowego" nad wyraz celnie opisuje stosunki panujące w świecie powieściowym, którego sam jest cząstką: "Cudownie. Jak u Dostojewskiego. Ludzie spotykają się pierwszy raz i natychmiast dyskutują o fundamentach: jest Bóg czy go nie ma. Jest reinkarnacja czy nie".

Dusze wędrujące

(c) Wiesław Rosocha

Dariusz Nowacki

Jerzy Sosnowski napisał kolejną poważną i atrakcyjną książkę, w której aż gęsto od zagadnień metafizycznych czy raczej - ostrożniej - spirytualistycznych. Pisarz ten nieodmiennie usiłuje zajrzeć pod podszewkę bytu, nieprzerwanie pyta o to, czego nie widać, a co jest wyraźnie przeczuwane, uwielbia wszelką tajemniczość i towarzyszące jej dreszczyki.

Nawet jego debiutancki "Apokryf Agłai", powieść rozrywkową i na pozór błahą, dałoby się z powodzeniem odczytać w tej perspektywie. Sosnowski jest jednym z ostatnich w naszej prozie poszukiwaczy "drugiej przestrzeni". I nie mówię tego z przekąsem, wręcz przeciwnie - z szacunkiem.

Misterna konstrukcja

Bez wątpienia mocną stroną pisarstwa Jerzego Sosnowskiego jest kompozycja jego utworów - wyrafinowana, w pierwszej lekturze wcale nieoczywista, lecz ostatecznie czytelna, ponieważ przemyślana do najmniejszego detalu. Tutaj wszystko ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament