Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z urzędu albo na wniosek

04 października 2003 | Prawo | IL

Stwierdzenie nieważności decyzji - część II

  • Poprzedni odcinek
Z urzędu albo na wniosek

IZABELA LEWANDOWSKA

Przed tygodniem omówione zostały wady prawne uzasadniające stwierdzenie nieważności decyzji oraz sytuacje, w których, mimo tych wad, nie można ich unieważnić. Dziś o trybie postępowania zmierzającego do stwierdzenia nieważności wadliwej decyzji, a także o możliwości wstrzymania (wykonania) takiej decyzji.

Stwierdzenie nieważności może nastąpić w wyniku procedury wszczętej na żądanie strony albo z urzędu, z inicjatywy samego organu podatkowego. Impulsem do wszczęcia postępowania z urzędu może być sprzeciw prokuratora, rzecznika praw obywatelskich, a także skarga osoby innej niż strona.

Jeśli żądanie nie pochodzi od uprawnionego, a organ podatkowy nie widzi podstaw do wszczęcia procedury z urzędu lub jeśli dotyczy decyzji nieostatecznej, nastąpi odmowa wszczęcia postępowania (od odmownej decyzji można się odwołać, a potem zaskarżyć ją do NSA). Postanowienie o wszczęciu postępowania zmierzającego do stwierdzenia nieważności decyzji nie podlega zaskarżeniu.

Kto unieważnia

Decyzja o stwierdzeniu nieważności decyzji należy do organu nadrzędnego nad tym, który ją wydał. Dlatego tę możliwość określa się jako instrument nadzoru nad organami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament