Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Katolicy i polityka

04 października 2003 | Plus Minus | JG
źródło: Nieznane

PYTANIA O POLSKĘ

Katolicy i polityka

RYS. JANUSZ KAPUSTA

JAROSŁAW GOWIN

Polska demokracja nie wyrwie się ze spirali coraz szybszej degrengolady, o ile obecna klasa polityczna nie zostanie przynajmniej częściowo zastąpiona przez tych, dla których motywem aktywności będzie nie chęć łatwego dorobienia się, lecz troska o dobro wspólne. Jest oczywiste, że w kraju, w którym ponad 90 proc. mieszkańców deklaruje się jako wierzący, dużą część nowej klasy politycznej stanowić będą katolicy.

Na czym polegają więc ich polityczne zadania? Czy samo postawienie problemu nie jest "zaproszeniem" do ideologizacji wiary? Czy nie grozi uwikłaniem Kościoła w walkę polityczną - ze szkodą dla jego duchowego i moralnego autorytetu?

Spory na te tematy przetoczyły się wśród polskich katolików na początku lat 90. Toczyły się wtedy w klimacie zamętu i podziałów, który przetrwał do dzisiaj. Wobec fatalnej kondycji naszego życia publicznego pora jednak najwyższa, by wszcząć dyskusję na nowo. Tym bardziej, że zachętą do niej są trzy dokumenty Magisterium Kościoła, które ukazały się w tym roku: nota doktrynalna Kongregacji Nauki Wiary "Katolicy a polityka"; adhortacja apostolska Jana Pawła II "Ecclesia in Europa" oraz najnowszy dokument Kongregacji Nauki Wiary dotyczący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament